СЕСТРА МЕДИЧНА старша

     Дєрєвіна Марина Вікторівна, Вища категорія за фахом "Сестринська справа", медичний стаж  18 років.

безпечне літо

гаджет чи книга?

поради батькам про огранізацію харчування дошкільнят

UNIСEF РАДИТЬ БАТЬКАМ ДОШКІЛЬНЯТ:

стосунки з їжею починаються в ранньому дитинстві і основи закладаються в сім'ї.

Та чим старшою ставатиме дитина, тим частіше вона буде їсти поза домом: у гостях, садочку, школі, на прогулянці з друзями. Тому важливо не забороняти дитині певні продукти, а навчити її самостійно робити вибір на користь якісних, поживних і здорових варіантів.

Це можливо шляхом формування здорових харчових звичок у сім’ї. Ми підготували для вас кілька порад, як цього досягти.

Хочете розібратись детальніше - читайте тут 👉 https://uni.cf/3InyWoP

Embassy of Switzerland in Ukraine / Посольство Швейцарії в Україні

будьте обережні: туберкульоз!

Увага! вірус "коксакі"

Скажіть імунізації - так!

 

Метою проведення щеплень є створення умов несприйнятливості до інфекційних хвороб шляхом їхньої імітації. Для цього в організм малюка вводять ослаблений збудник хвороби. У відповідь на це організм починає виробляти захисні реакції й перемагає штучну хворобу, а «пам`ять» про неї залишається.

Деякі вакцини вже з першого разу забезпечують організму стійкий імунітет. До них належать щеплення від кору та паротиту.

Рекордсменом за терміном дії імунного захисту можна вважати щеплення проти правця – понад 20 років.

Нині наша держава забезпечує вакцинацію проти десяти недуг:

• туберкульозу,

• дифтерії,

• правця,

• кашлюка,

• поліомієліту,

• гепатиту В,

• гемофільної інфекції,

• кору,

• краснухи і паротиту.

Всі ці щеплення — безкоштовні.

Раніше ми використовували російські вакцини, а тепер все більше ті вакцини, які використовує вся Європа.

Всі закуплені державою вакцини відповідають встановленим в країні вимогам.

Якщо взяти для порівняння інші країни, то, окрім передбачених українським календарем щеплень там ще проводять щеплення проти пневмококової інфекції, у деяких — щеплення проти менінгококової інфекції. Але ці щеплення там не безкоштовні.

Надзвичайно важливо зробити щеплення вчасно, згідно з національним календарем щеплень.

Якщо перебіг вагітності у матері був без ускладнень, дитина народилася доношеною і в неї немає інших протипоказань до щеплень, то перше щеплення зазвичай робиться ще в пологовому будинку. Це вакцина проти туберкульозу, яку вводять дитині на 3-5-й дні після народження. Якщо в дитини є певні протипоказання до щеплення, то його виконують пізніше, через 2-3 тижні.

Профілактичні щеплення – єдиний надійний засіб профілактики інфекційних захворювань.

Незважаючи на те, що вакцинація давно стала визнаним у всьому світі способом профілактики інфекційних захворювань, далеко не всі батьки ставляться до вакцинації без упередження.

Насамперед немотивована відмова від щеплень свідчить про низьку санітарну культуру населення.

• Часто люди не прислухаються до порад медичних працівників – людей компетентних, а діють лише відповідно до власних переконань, що найчастіше свідчить про недостатнє розуміння проблеми.

• Інша причина – релігійні переконання. Існують навіть спеціально розроблені буклети для роботи з релігійними людьми.

Саме завдяки вакцинації в Україні немає спалахів епідемії на хвороби, проти яких проводяться профілактичні щеплення.

1. Дану ситуацію можна пояснити існуванням колективного імунітету. Це коли 95-97% населення країни мають щеплення проти тієї чи іншої хвороби.

2. Якщо колективний імунітет менший за 95%, то рано чи пізно кількість хворих наблизиться до епідеміологічного порогу.

3. І це ще раз підкреслює надзвичайну важливість планової імунопрофілактики.

4. Ті, хто відмовився від вакцинації, живуть поки що за рахунок тих, хто щепився. Якщо дітей, які не щепляться, стане більше, розплачуватися доведеться нам усім.

5. На жаль, багато людей зараз вважає, що краще, аби дитина перехворіла інфекційним захворюванням в дитячому віці, ніж зробити щеплення.

6. Така думка — помилкова. Для організму це дуже серйозне випробування. Навіть при легкій формі захворювання можуть з`явитися ускладнення. І вони виникають не через день-два, а через рік і навіть багато років. Людина навіть не здогадуватиметься, що це наслідки перенесеної колись у дитинстві хвороби.

МІФИ ПРО УСКЛАДНЕННЯ

Введення будь-якої з вакцин викликає у відповідь реакцію організму, яка іноді має клінічні прояви.

• Це так звані звичайні або нормальні вакцинальні реакції, які означають зміни в організмі, що стаються після введення тієї чи іншої вакцини.

• У більшості дітей виникає фізіологічна реакція на щеплення: почервоніння та затвердіння на місці введення вакцини, які швидко минають, може підвищитися температура тіла до 37-38,5 градусів за Цельсієм.

• Така реакція цілком природна і не потребує ніякого втручання. Якщо ж у дитини дуже висока температура тіла (вище 39 градусів), судоми, гострий напад головного болю, надмірна збудженість тощо, – це свідчить про ускладнення, і варто звернутись до лікаря.

ПОРАДИ БАТЬКАМ ЩОДО ПІДГОТОВКИ МАЛЮКА ДО ВАКЦИНАЦІЇ

Щоб вакцинація відбулась успішно, батькам потрібно:

1. Насамперед відвідати лікаря, що спостерігає дитину, аби впевнитись, що малюк повністю здоровий.

2. Можливо педіатр вирішить проконсультувати малюка у невролога, імунолога, або скласти індивідуальний план імунізації.

3. Для повноти інформації мамі потрібно спостерігати за дитиною декілька днів до щеплення, звернути увагу на її сон, настрій, апетит, стілець, температуру тіла тощо. Наприклад, якщо протягом цього часу батьки відмічатимуть неспокійний сон, поганий апетит, зміни у випорожненнях свого немовляти, то щеплення слід трохи відстрочити.

4. В день запланованої вакцинації не слід вводити нові продукти харчування, а якщо дитина на грудному вигодовуванні, матері потрібно відмовитись від прийому «нових» продуктів.

5. Потрібно намагатись обмежити контакт з хворими дітьми, аби запобігти захворюванню на респіраторні інфекції.

6. Свою домашню аптечку необхідно поповнити жарознижуючими засобами.

Більшість батьків, відмовляючись від щеплень, мотивують свої дії страхом перед ускладненням вакцинації. Але ми забуваємо, що небезпечними можуть бути будь-які медикаменти і продукти харчування також, але ця небезпека є мінімальною, особливо в порівнянні з небезпекою самого захворювання.

То невже завжди батьки виключно дбають про безпеку своїх малюків, чи відмова від щеплень є не що інше, як дань моді?

 Безумовно, коли ми не проводимо щеплення, ми  більшою мірою ризикуємо і їх здоров`ям, та навіть життям.

 Вибрати мінімальний ризик – це мудрість, це значить бути нормальними, відповідальними батьками.

Відмовитись від щеплень – означає паразитувати на тих, хто щеплений, на тих, хто своєю свідомістю не допустив епідемії того чи іншого небезпечного захворювання.

Скажемо імунізації - так!!!

В останній тиждень квітня проводиться Всесвітній тиждень імунізації. Його метою є поширення інформації про те, що завдяки вакцинації врятовано мільйони життів і це найбільш безпечний та ефективний метод боротьби з інфекційними захворюваннями.

Всесвітній тиждень імунізації проводиться за ініціативою Всесвітньої організації охорони (ВООЗ) здоров’я. Спочатку цей захід називався Європейським тижнем імунізації і охоплював, відповідно, тільки країни Старого Світу, проте поступово до нього приєдналися і інші континенти. Метою Всесвітнього тижня імунізації є сприяння використанню вакцин для захисту людей різного віку від хвороб.

Імунізація рятує мільйони життів і широко визнається в якості одного з найбільш успішних і економічно ефективних заходів втручання в світі.

Другий рік поспіль кампанія проводиться під гаслом «Ліквідувати прогалини в імунізації», у рамках якої досягнуті величезні успіхи в забезпеченні охоплення дітей у всьому світі життєво важливими вакцинами, відмічаючи при цьому проблеми, як продовжують виникати.

При проведенні кампанії 2020 року особливо підкреслюється необхідність імунізації підлітків і дорослих людей упродовж усього життя. Вона покликана привернути увагу всього світу до життєвої необхідності та важливості забезпечення охоплення найбільш вразливих груп населення, що мешкають в умовах конфліктів або надзвичайних ситуацій.

ВООЗ закликає уряди і партнерів в області охорони здоров’я приєднатися до кампанії 2020 року і сприяти в підвищенні рівня інформованості про значення імунізації, підвищення попиту з боку населення і поліпшення роботи служб по проведенню вакцинації з тим, щоб переваги імунізації були доступні на справедливій основі для усіх людей.

Основні факти

 Імунізація дозволяє запобігати стражданням, інвалідності і смерті від хвороб, які можна попередити за допомогою вакцин, включаючи рак шийки матки, дифтерію, гепатит В, кір, коклюш, пневмонію, поліомієліт, ротавірусну діарею, краснуху і правець.

Глобальний рівень охоплення вакцинацією тримається на стабільному рівні.

– Рівні використання нових і вакцин, що недостатньо широко використовуються зростають.

Нині імунізація дозволяє запобігати імовірно від 2 до 3 мільйонів випадків смерті в рік.

Але, за оцінками, 18,7 мільйона немовлят у світі все ще не отримують основних вакцин.

Імунізація – це процес, завдяки якому людина здобуває імунітет, або стає несприйнятливою до інфекційної хвороби, зазвичай, шляхом введення вакцини. Вакцини стимулюють власну імунну систему організму до захисту людини від відповідної інфекції або хвороби.

Ідеологічна боротьба прибічників і супротивників імунізації триває більше двох століть, практично з тих пір, коли англійський ветеринар Едуард Дженнер відкрив еру вакцинації. Він помітив, що доярки, працюючі з хворими коров’ячою віспою тваринами, не хворіли на звичайну. Тоді і було запропоновано прищеплювати людям коров’ячу віспу. Релігійні діячі того часу заклеймили його як “супротивника волі Божої”. Але життя підтвердило і продовжує успішно розвивати ідеї науки, закладеної англійським ветеринаром, втілює їх в практичне життя.

За даними ВООЗ доля вакцинованих людей найбільша в США, Європі і розвинених країнах Азії, менше всього в Африці.

Противники вакцинації заперечують, навіщо держава в цілому і лікарі нав’язують щеплення?

Вони називають вакцинокеровані захворювання рідкісними, зниклими, але ці хвороби зараз рідко зустрічаються саме тому, що в розвинених країнах існує практично поголовна імунізація. Для того, щоб існувала інфекційна безпека, треба, щоб імунний прошарок або частина прищепленого населення складала від 85 до 95% для різних інфекцій, що протидіє поширенню інфекції.  Найбільше досягнення вакцинації це те, що ми не бачимо людей, які хворіють та вмирають від хвороб, які попереджені завдяки вакцинації..

Наша недавня історія підтвердила цей закон епідеміології на практиці. Згадаємо спалах дифтерії у кінці 80-х років, а сьогоднішня ситуація з поліомієлітом?

Безумовно, профілактичні щеплення в економічному плані вигідні і для держав, і для небагатих верств населення.

Адже вакцинація – це абсолютно соціальне явище. Вона, можна сказати, зменшує несправедливість у світі, дозволяючи і багатим, і бідним не захворіти. Тому що для лікування якраз у них можливості різні, а вакцина одна для всіх і вона доступна всім.

Місцеві реакції і побічні ефекти при щепленні незрівнянно легші, ніж можливі наслідки від інфекцій. Якщо у умовної дитини виникло яке-небудь ускладнення або побічний ефект, то яким важким або навіть трагічним був би перебіг самого захворювання.

Слід зазначити, що ускладнення від щеплень виникають при порушенні умов зберігання вакцин, неправильному введенні, недотриманні техніки безпеки.

Перед щепленням треба переконатися, що дитина абсолютно здорова. Якщо є які-небудь сумніви в стані здоров’я, краще перенести термін вакцинації. Перед щепленням (за 3 дні) треба виключити перебування дитини в місцях масового скупчення людей і неодмінно перед щепленням, що проводиться відповідно до індивідуального плану для кожної дитини, він має бути неформально оглянутий лікарем.

У 2002 році американські вчені опублікували програмне дослідження, що пояснює, чому наш імунітет неможливо перевантажити вакцинацією. Імунна система здорової людини може одноразово сприйняти і відповісти виробленням антитіл на 10000 антигенів. Сучасні технології виробництва вакцин тому спрямовані на створення вакцин від декількох інфекцій в одній дозі. Є також переконливі дані про те, що прищеплені діти легше переносять деякі хвороби, менше хворіють.

Інфекції, проти яких зараз можна зробити щеплення, забирали або калічили мільйони дитячих життів. Успіхи медицини останнього десятиліття дозволили розробити нове покоління вакцин, які попереджають інфекції, що недавно вважалися некерованими.

Дуже важливим моментом є інформованість їх свідоме відносно щеплень, їх готовність забезпечити своїй дитині щеплення в призначений строк. Потрібно зрозуміти, що вакцина – це теж ліки, тільки незмірно більше ефективні, ніж інші препарати, тому що вона попереджає виникнення захворювання, причому іноді – дуже важкого.

Консультація сімейного лікаря дозволить батькам отримати правильне уявлення про сучасні вакцинні препарати і про час проведення щеплень дітям.

Календар профілактичних щеплень в Україні, як і в інших країнах, затверджується на державному рівні.

Масове та регулярне проведення вакцинації – це ефективний засіб контролю над керованими інфекціями як в національному так і в глобальному масштабах. При цьому виражений епідемічний ефект відзначається лише при охопленні щепленнями не менш ніж 95% населення.

Календар профілактичних щеплень в Україні затверджений наказом МОЗ України №595 у 2011 році. Згідно наказу, рутинна імунізація населення проводиться проти 10 інфекцій: дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту, туберкульозу, вірусного гепатиту В, кору, епідемічного паротиту, краснухи, Hib-інфекції. Абревіатура Hib означає назву збудника Haemophilus influenzae типу b, який викликає у дітей пневмонії, менінгіти, отити. Цей збудник зумовлює в світі 3 млн. важких захворювань, з яких понад 450 тисяч закінчуються летально, а у третини дітей, що перехворіли, виникають паралічі, туговухість та інші ускладнення. На сьогодні вакцина проти Hib-інфекцій включена до Національних календарів щеплень всіх країн ЄС.

Особливістю змін, які наближають Україну в питаннях вакцинації до країн Європи та світу – це зміщення вакцинації на 2 місяці та зміна інтервалу (до двох місяців) першого щеплення дитини проти дифтерії, кашлюка, правця, поліомієліту, гемофільної інфекції та наступних. Це дуже важливо, тому що чим раніше розпочате щеплення, тим швидше буде захищена дитина. Достатній інтервал між щепленнями дає можливість лікарю прослідкувати за станом дитини після імунізації.

З метою забезпечення здорового старту життя кожної дитини, безпеки життєдіяльності населення, не дивлячись на беззаперечну важливість імунізації, нам все ще належить зробити велику роботу для роз’яснення того, наскільки важливу роль вакцини відіграють в захисті здоров’я дітей.

Прощаючись з минулим тисячоліттям, Центр контролю і профілактики захворювань США (CDC) в переліку десяти найбільших внесків, зроблених медициною в громадську охорону здоров’я, на перше місце поставив вакцинопрофілактику.

Важливо повернути довіру до вакцинації. А це можливо при впевненості в якості вакцин, що закуповуються державою, при поліпшенні наших знань з питань вакцинопрофілактики інфекцій, відповідальному підході до проведення щеплень як медиків, так і батьків.

ПРОФІЛАКТИКА ГРИПУ.

Неспецифічна сезонна профілактика

  • Загартовування
  • Прийом загально зміцнювальних і тонізуючих препаратів (екстракт женьшеню, елеутерококу), препаратів більш вираженої імуномодулювальної дії – екстракт або пігулки ехінацеї, імунсил, імунал).
  • Прийом вітамінних комплексів або вітаміну С у дозі 0,5 г на добу.
  • Систематичне споживання цибулі, часнику, лимонів.
  • Дотримання належного повітряного режиму: постійне провітрювання приміщень, їх ароматизація ароматичними оліями шавлії, чайного дерева тощо.

 

Специфічна сезонна профілактика

    Щеплення, проведене в потрібний час та в належному об’ємі живою (інтраназально) або інактивованою вакциною (парентерально).

Щепленню насамперед підлягають особи з підвищеним ризиком розвитку ускладнень, з хронічними захворюваннями дихальної системи, хворі на цукровий діабет, тощо. Їх за бажанням можуть робити всі, хто не має протипоказань.

У період епідемії рекомендується: приймати амізон дітям 6 – 12 років по 0,125 мг (0,5 пігулки) через день – протягом трьох тижнів.

Підліткам 13 – 16 років – по одній пігулці (0,25 мг) через день – три тижні. Дорослим по 1 пігулці (0,25 мг) щодня протягом 5 днів, а потім – по одній пігулці раз на два дні. Таке дозування підтримує рівень ендогенного

Інтерферону протягом 1,5 – 2 місяців.

 

У разі спалаху епідемії грипу в дошкільних закладах установлюється карантин – мінімум на 7 днів.

Download
кір.pdf
Adobe Acrobat Document 1.7 MB

спалах  кору в україні

КІР

 Гостра вірусна хвороба, що супроводжується підвищенням температури, нежиттю, кашлем, появою червоного плямистого висипу.

 

ТРЕБА ЗНАТИ!

•  ЗБУДНИК ХВОРОБИ — ФІЛЬТРУЮЧИЙ ВІРУС — ДУЖЕ ЛЕТЮЧИЙ І МАЙЖЕ НЕ ЖИТТЄЗДАТНИЙ ПОЗА ЛЮДСЬКИМ ОРГАНІЗМОМ.

•  ДЖЕРЕЛОМ ВІРУСУ Є ХВОРА ЛЮДИНА, РОЗПОВСЮДЖУЄТЬСЯ ВІРУС ПОВІТРЯНО-КРАПЕЛЬНИМ ШЛЯХОМ.

•  ХВОРІ НЕБЕЗПЕЧНІ В ОСТАННІ ДНІ ІНКУБАЦІЙНОГО ПЕРІОДУ ТА НА ПОЧАТКУ ЗАХВОРЮВАННЯ.

•  ІНКУБАЦІЙНИЙ ПЕРІОД СТАНОВИТЬ 9–11 ДНІВ (ІНОДІ 14–17), У ДІТЕЙ, ЯКИМ ВВЕДЕНО ГАММА-ГЛОБУЛІН, — 21 ДЕНЬ.

•   ХВОРОБА МОЖЕ ПРИЗВЕСТИ ДО УСКЛАДНЕНЬ.

•    ДІТЯМ, ЯКІ НЕ МАЮТЬ ЩЕПЛЕННЯ, ПРИЗНАЧАЮТЬ ГАММА-ГЛОБУЛІН.

 СИМПТОМИ ХВОРОБИ:

•  ПРОЯВЛЯЮТЬСЯ ЗА 10–17 ДНІВ ПІСЛЯ КОНТАКТУ; ДИТИНА ЗАРАЗНА ДЛЯ ОТОЧУЮЧИХ АЖ ДО 5-Ї ДОБИ ПІСЛЯ ПОЯВИ ВИСИПУ;

• ПОЧАТОК КОРУ ПОДІБНИЙ ДО СИЛЬНОЇ ЗАСТУДИ (КАШЕЛЬ, НЕЖИТЬ, ПОЧЕРВОНІННЯ ОЧЕЙ, СЛЬОЗОТОЧИВІСТЬ, ВИСОКА ТЕМПЕРАТУРА);

• НОВЕ ПІДВИЩЕННЯ ТЕМПЕРАТУРИ ВІДБУВАЄТЬСЯ НА 4-Й ДЕНЬ; З’ЯВЛЯЄТЬСЯ ВИСИП: СПОЧАТКУ НА ОБЛИЧЧІ ТА ШИЇ, ПОТІМ ПРОТЯГОМ 3-Х ДНІВ — НА ВСЬОМУ ТІЛІ.

 ЩО ПЕРЕВІРЯТИ:

• ЗАГАЛЬНИЙ СТАН ДИТИНИ;

• ТЕМПЕРАТУРУ ТІЛА. 

ПІДГОТОВКА ДИТИНИ ДО ПЕРЕБУВАННЯ ДИТИНИ В ОРГАНІЗОВАНОМУ КОЛЕКТИВІ.

 

Перед зарахуванням дитини до дошкільного навчального закладу у закладі охорони здоров’я за місцем спостереження дитини повинні бути проведені заходи з її підготовки до перебування в організованому дитячому колективі, а саме: проведення оцінки стану фізичного та психічного розвитку, медичне обстеження спеціалістами, визначеними у формі первинної облікової документації № 026/о «Медична карта дитини (для дошкільного та загальноосвітнього навчальних закладів)» (далі – форма 026/о), затвердженій наказом Міністерства охорони здоров’я України від 29 травня 2013 року № 435, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 17 червня 2013 року за № 990/23522, та за показаннями іншими спеціалістами. За необхідності – санація ротової порожнини та носоглотки, корекція порушення зору, оздоровчі, диспансерні та інші необхідні заходи.
При прийманні дитини до дошкільного навчального закладу обов’язково подається медична довідка про стан здоров’я дитини, яка заповнюється лікарем центру первинної медико-санітарної допомоги на кожну дитину у присутності батьків за формою № 026/о з висновком лікаря про те, що дитина може відвідувати дошкільний навчальний заклад.
Питання про відвідування дошкільного навчального закладу дітьми, батьки яких відмовляються від щеплень, вирішується лікарсько-консультативною комісією при закладі охорони здоров’я.



НЕ ЗАБУВАЙМО ПРО ВІТАМІНИ

       У зимовий період раціон малюка має бути висококалорійним, вміщувати багато білків, вуглеводів і вітамінів. Рис, гречана та вівсяна каші, біле куряче й індиче м’ясо, риба, нежирні свинина і яловичина мають складати основу харчування.

І звісно ж, не можна забувати про овочі і фрукти. Холодної пори найважливішим є вітамін С, який захищає дитячий організм від застуди. Його у великій кількості містять петрушка, солодкий болгарський перець , брюссельська, цвітна, білоголова капусти та шпинат.

 

Аби максимально зберегти цінні речовини в овочах, варіть їх не надто довго. Найбільш корисними фруктами взимку вважаються ківі, лимон, апельсин, грейпфрут і мандарин. Якщо у малюка діатез чи алергія на ці фрукти, замінити їх можуть морожені ягоди: суниці, малина, чорна смородина, аґрус.


ЗАСТУДІ - ЖОДНОГО ШАНСУ

       Якщо помітили у малюка перші ознаки застуди, негайно починайте лікування. Три – чотирирічному малюкові приготуйте гарячу ванночку для ніг. Для цього залийте суміш із чотирьох столових ложок лікарських трав(листя волоського горіха і ромашки) чотирма літрами гарячої води. Нехай дитина попарить ніжки десь п’ять хвилин. Потім ретельно витріть ступні, натріть їх спиртом, надіньте спочатку бавовняні, а потім вовняні шкарпетки і вкладіть малюка у ліжко періодично пропонуйте йому випити щось тепле, скажімо, липовий чай з малиною – рідина виводить з організму продукти інтоксикації.

 

У малюка нежить? Допоможе інгаляція. Кілька крапель ароматичної олії чайного дерева, шавлії, евкаліпту тощо нанесіть на хустинку, яку повісьте над ліжком. Подрібнені цибулю та часник загорніть у марлеву торбинку і на одну хвилину піднесіть до носа дитини.


ОТРУЄННЯ ЛІКАРСЬКИМИ ЗАСОБАМИ

       Численні перевірки вказують на те, що вихованці ДНЗ найчастіше отруюються тими лікарськими засобами, які не входять до переліків комплектації медичного кабінету дитсадка. Тобто, сторонніми лікарськими засобами, принесеними дітьми з дому. Батьки, будьте уважні! Не залишайте лікарські засоби без нагляду у досяжному для дітей місці.

Категорично забороняється приносити лікарські засоби до дошкільного закладу, навіть з метою долікувати дитину. Лікуйте дітей лікарськими препаратами тільки удома!

 

 

загартовуйте дітей - це покращує здоров'я

У нашому закладі дошкільної освіти з метою загартовування дітей вихователями використовуються повітряні і сонячні ванни. Продовжуйте ці здоров'язберігаючі та оздоровчі процедури і вдома.

Найбільш доцільно застосовувати їх у комплексі (повітря, вода, сонце). Комплексне застосовування природних факторів виробляє в дітей стійкість до різних несприятливих впливів навколишнього середовища (вологе повітря, дощ, вітер, перегрівання), процедури, що гартують найбільш ефективні в сполученні з фізичними вправами. Загартування, як складний умовно-рефлекторний процес вимагає систематичності.

Загартовуючі процедури, найбільш ефективні в сполученні з фізичними вправами. У процесі загартовування відбувається глибока перебудова організму, і якщо дитина активна, вона здійснюється природно й просто. Процес загартування різноманітний: з одного боку, він включає спеціальні процедури по призначенню лікаря (повітряні, водні, сонячні), з іншого боку – сувора сталість умов у зв’язку із установленим режимом дня (регулярне провітрювання приміщення, відкриті фрамуги, полегшені костюми й взуття дітей, дотримання встановленої тривалості прогулянок і режиму рухової активності дітей, сон з відкритими вікнами). Все це забезпечує повноцінність загартування організму, викликає в ньому сприятливі зміни (поліпшує стан і функції нервової системи, обмінні процеси, склад крові, поглибшає подих, створює емоційно – позитивний стан психіки).

Таким чином, загартовування дітей у дошкільному віці є основою для подальшої здорової життєдіяльності людини, його високої працездатності й життєрадісності.

Повітряні ванни: в русі забезпечують безпосередній вплив повітря на оголену поверхню шкіри в процесі рухової діяльності дітей. Найбільш доцільним і природним видом такої повітряної ванни є ранкова гімнастика.

Фізкультурні заняття, а також ранкова гімнастика, як і повітряні ванни мають свої особливості. При проведенні їх у приміщенні температура повітря поступово знижується через кожні 2-3 дня з таким же поступовим полегшенням одягу дітини. Це здійснюється за вказівкою лікаря з урахуванням стану здоров’я дітей і при індивідуальному підході до кожного з них.

Водні процедури: обтирання, обливання, душ, купання (у басейні, річці, озері, у морі). Зазвичай застосовують одну або дві із зазначених процедур (наприклад, обтирання після ранкової гімнастики й гігієнічний душ після денного сну й ін.) У процесі водних процедур доцільно й бажано активне поводження дитини.

Обливання по своєму впливає на організм дитини значно сильніше попередньої процедури. Потік води освіжає тіло, піднімає тонус м’язів, активізує їхню роботу, збуджує нервову систему, викликає бадьорість. Дитина повертається, підставляючи під воду, що ллється, спину, груди, бік, живіт, руки. Крім того, вона може робити рухи, пов’язані з потоком води злегка розтираючи тіло, плескаючись. По закінченні процедури всі діти ретельно витирають тіло під спостереженням дорослого. 

 Сонячні ванни: Сонце впливає позитивно на організм дитини, зміцнюючи загальний його стан, поліпшуючи обмінні процеси й підвищуючи життєдіяльність. Різноманітний вплив сонця на організм дитини вимагає особливої обережності. При надмірному використанні сонячних ванн у дітей можуть з’явитися негативні явища (збудження й відсутність сну, різке розширення судин, погіршення складу крові). Тому сонячні ванни повинні проводитися тільки відповідно по призначенню лікаря з обов’язковим урахуванням індивідуальних особливостей дітей. 

правильно допомагаємо при опіках

бережіть зір дітям

Профілактика захворювань очей

Більшість учених вважає що 80% всієї інформації про навколишній світ ми отримуємо через органи зору. Коли у людей втрачається здатність бачити, він починає стикатися з сильними змінами власного життя. Для того щоб уникнути таких змін, необхідно займатися профілактикою хвороб органів зору.

Існує кілька видів профілактики захворювання очей.

1. У першу чергу необхідно зробити правильне освітлення робочого місця.

Для початку потрібно створити сприятливі умови роботи для очей. Одним з них є освітлення. Світло від лампи зобов'язаний бути досить яскравим, але вонн не повинне бути різким. Навколо простір має бути освітлено так, щоб очі не отримували зайвого перенапруження, коли очі з напівтемряви потрапляють в яскраве освітлення.

Дуже важливі також умови, при яких людина працює за комп'ютером або достатньо багато читає. Працюючи чи сидячи за комп'ютером - відстань від монітора повинна бути на довжину витягнутої руки, при читанні відстань між сторінками книги і очима має бути приблизно 30 см.

Ще має бути обов'язково додаткове освітлення при роботі з комп'ютером або перегляді передач в темний час доби.

2. Протягом дня під час роботи необхідно періодично давати відпочинок очам.

У час, коли ви працюєте за комп'ютером потрібно давати відпочивати очам кожну годину по п'ять хвилин. Під час перерви рекомендується виконувати нескладні вправи гімнастику для очей: покліпайте очима, закрийте очі і спробуйте розслабиться на кілька хвилин, подивіться у вікно, потім переведіть погляд кілька разів з близько розташованого предмета на дальній, періодично робіть очима кругові рухи.

3.Для зору не рекомендується читати в транспорті.

Під час пересування в транспорті та під час вібрації очі перебувають у напрузі, а це обов'язково надалі позначиться на їхньому здоров'ї.

4. Правильне харчування позитивно позначається на вашому зорі.

Для того щоб зір був стовідсотковим в раціоні харчування людини повинна бути велика кількість вітаміну А і D, якщо їх недостатньо в організмі часто з'являються проблеми із зором.

Вітамін А в достатній кількості для організму і зору знаходиться в таких продуктах як яйця, вершки, морква, печінка тріски, а вітамін D в яловичої печінки і морської оселедця, також синтез цього вітаміну можна отримувати прогулюючись в сонячний день на свіжому повітрі.

5. Необхідно пам'ятати про особисту гігієну очей.

Необхідно взяти для себе за правило, кожен раз, коли повертаєтеся з вулиці, додому промивати очі теплою кип'яченою водою, так як вони страждають від пилу вихлопних газів і бруду. А в разі випадкового потрапляння інфекції на слизову оболонку може призвести до кон'юнктивіту, який займе багато часу і сил на вилікування.

6. Не рекомендується носити тісний одяг.

Він здавлює одяг найчастіше порушує кровообіг, через це приливає кров до голови і підвищує очний тиск.

7. Не рекомендується приймати їжу перед сном.

Якщо не їсти перед сном зберігається молодість і красу очей, немає мішків під очима і зморщок.